0 Kč
0 kusů
Košík

Neotáčivý píst FUXO

  • píst zabraňující nežádoucímu otáčení židlí a křesel
  • primárně určený pro dětské židle FUXO
  • délka tubusu 215/60 mm, zdvih 108 mm
  • průměr hrdla 25 - 28 mm pro osazení do mechaniky
  • průměr tubusu 50 mm pro osazení do kříže
Více informací

Cena s DPH: 545 Kč

Cena bez DPH: 450 Kč

ks
Výrobce: Alba
Objednací kód: AW12

Popis Neotáčivý píst FUXO

Neotáčivý píst Fuxo černý s dvojitým konusem, který je vhodný na vybrané typy kancelářských židlí či křesel z naší nabídky. Svou neotáčivou funkcí je primárně určený pro dětské židle. Vnitřní výsuvná část pístu obsahuje dvanáctihran, takže píst se nastavuje výškově jako obvykle, ale neotáčí se. Je to řešení pro děti, které se obtížně soustředí a které se rády na své židli otáčejí ze strany na stranu. Jsme také rodiče a uvědomujeme si, že tento pohyb může mít neblahý vliv na nervovou soustavu jak dětí, tak i rodičů.

 

 

Písty jsou určeny primárně pro dětské židle FUXO, ale jejich využití je možné i u běžných kancelářských křesel. To proto, že jeho parametry pro uchycení do kříže i mechaniky křesla jsou totožné jako u běžných pístů.

 

Další podstatnou informací je, že neotáčivý píst je možné kombinovat s kruhovou oporou pro nohy.

 

Popis a technické parametry:

 

Celková délka: 275 - 383 mm

Měřená je v okamžiku maximálního zasunutí pístu do tubusu a maximálního vysunutí z tubusu. Uvedené hodnoty avizují určité limitní hodnoty pro případné měření a možností si představit, jaká bude případná výška sezení pro židli, na které bude tento píst použit.

 

Délka tubusu: 215 mm

Délka tubusu zpravidla rozhoduje o tom, jak bude velký zdvih pístu. V případě tohoto konkrétního pístu bude zajišťovat velikost zdvihu 108 mm, viz informace níže.

 

Průměr tubusu: 50 mm

Jedná se o běžný typ pístu s daným průměrem, který je typizovaný, standardizovaný a který zajišťuje prakticky 100% kompatibilitu se všemi židlemi a křesly z naší nabídky a nabídky spolupracujících výrobců a dodavatelů.

 

Zdvih: 108 mm

Udává mezní hodnotu, v jakém rozsahu je možné počítat s nastavením výšky sezení od 0 mm v nejnižší hodnotě až po +108 mm při nastavení maximální výšky a tedy plném roztažení pístu.

 

Nosnost: do 160 kg

Tyto písty jsou certifikovány a běžně používány jako základní pístnice pro židle, které garantují nosnost 160 kg a zvládají toto zatížení.

 

Tvar: s kónickým zúžením

Každý píst má ve spodní části, kde se uchycuje do kříže mírné kónické zúžení, aby bylo možné píst do kříže vůbec uchytit. Zde uvedená informace "s kónickým zúžením", že je kotvení v kříži ve spodní polovině tubusu a část tohoto tubusu propadá křížem. Různé typy pístů, dle typu a velikosti kónického zúžení ve spodní části se uchycují v kříži v různém místě, viz obrázek níže:

 


 

Barva tubusu: černá

Černý tubus s délkou 215 mm a píst chromovaný s ventilem při maximálním roztažení až 383 mm.

 

 

Jak na demontáž pístu jakéhokoliv židle či křesla?

 


 

Pozor: Bavíme-li se v případě poruchy o výměně pístu, je tím myšlena kompletní výměna. Tedy jak samotného pístu, který je vsazen do mechaniky židle, tak i tubusu, ve kterém se píst pohybuje a je vsazen do kříže (základny). Nutnost výměny celého pístu je nezbytná, protože poškození může být v různých částech a způsobeno mnoha příčinami. Můžou to být příčiny jako mechanické poškození únavou materiálů, zpuchřelá těsnění a ztráty těsnícího tlaku, nečistoty v mechanismu,  poškozený ovladač, ventil atd.

 


 

Způsobů jak demontovat a nahradit vadný píst židle či křesla je více. Na jeden z mnoha návodů se můžete podívat viz video níže nebo na mnoho dalších ZDE. Někdy se stává, že je demontáž velice jednoduchá a rychlá, ale někdy je to opravdu i fyzicky náročný proces, ke kterému je zapotřebí trochu té zručnosti a síly. Na samotnou demontáž by zpravidla měly být plně dostačující 2 hlavní nástroje, a to:

 

- větší kladivo

- hasák, francouzský klíč, velké kleště atp.

- někdy se může hodit nějaké mazadlo, jako sprej typu WD40

 

Mazadlo typu WD40 používáme zejména pro uvolnění pístu z mechaniky židle. A to tak, že otočíme křeslo křížem vzhůru snažíme se vstříknout mazadlo tam, kde se spojuje píst s mechanikou a pár krát opakujeme, aby mazadlo vteklo do spojení těchto 2 dílů. Následná demontáž by zpravidla měla být následně jednodušší - není to však pravidlem. Zažili jsme mnoho situací, kdy jsou mnoho let používané židle (někdy ale i prakticky nové a málo používané) natolik pevně spojeny, například opravdu těžkým uživatelem, že oddělit fyzicky od sebe píst a mechaniku je téměř neřešitelný úkol. Pak je to už opravdu jen o zručnosti, případných zkušenostech a fyzické síle někdy né jen jednoho člověka. Někdy je opravdu zapotřebí 2 lidí.

 

Demontáž pístu od mechaniky:

 


 

1. vysuňte píst do nejvyšší možné polohy, aby bylo kde píst uchytit kleštěmi

2. chytněte kleštěmi píst cca 1-2 cm u mechaniky

3. silně stiskněte kleště, aby se do pístu opravdu pevně zakously

4. škubnutím a pootočením na libovolnou stranu by mělo dojít k uvolnění pístu v mechanice

Doporučujeme tuto demontáž provádět ve chvíli, kdy je křeslo kompletní, aby bylo možné v bodě č. 4 mít za co křeslo chytnout a za co "zapáčit". Pokud se podaří bod č. 4, máte z půlky vyhráno, protože toto je ta nejnáročnější část celého procesu.

 

Demontáž tubusu od kříže:

 


 

Tento úkon doporučujeme provádět až následně po demontáži pístu od mechaniky. Zde by se mělo jednat již pouze o vyklepnutí tubusu z kříže.

1. otočte základnu (kříž) kolečky směrem vzhůru

2. klepnutím, někdy opravdu velice silným a několikrát po sobě udeřte do tubusu ve středu kříže.

Tubus pístnice by měl z kříže vypadnout.

 

Pokud zvládnete tyto 2 úkony viz výše, stačí již nahradit starý poškozený píst novým, Vámi vhodně vybraným a zvoleným. Není podmínkou, že nový píst musí 100% odpovídat rozměrově a parametrově původnímu, například ve chvíli, kdy máte pocit, že původní výška sezení nebyla dostatečně vysoká nebo naopak. Při výměně pístu a volbou toho vhodného si můžete výrazně zvýšit komfort a ergonomii sezení jako takového. Je však zapotřebí při volbě jiného typu pístu myslet na to, aby byl vhodný pro daný typ kříže a hlavně aby zajišťoval požadovanou výšku sezení. Více o této problematice se dozvíte ve videu níže: Rozdíly mezi písty pro kancelářské židle a křesla.

 

Parametry produktu

Minimální výška sedu nic [cm]
Maximální výška sedu nic [cm]
Minimální celková výška nic [cm]
Maximální celková výška nic [cm]
Šířka sedáku nic [cm]
Hloubka sedáku nic [cm]
Šířka celkem nic [cm]
Hmotnost nic [kg]
Nosnost nic [kg]
Výrobce Alba